Czym są łaty i kontrłaty?
Łaty i kontrłaty to elementy stosowane przy pokryciu dachów, zwłaszcza dachów spadzistych, gdzie na ich pokrycie wybiera się dachówkę, blachodachówkę albo blachę trapezową.
Kontrłaty (deski kontrłatane) to drewniane listwy, które montuje się równolegle do krokwi. Łaty (deski łatane) z kolei montuje się prostopadle do kontrłaty.
Proces odpowiedniego rozłożenia łat i kontrłat nazywany jest potocznie łaceniem dachu.
Jak montować łaty i kontrłaty?
Zaczynamy od kontrłat. Najpierw należy sprawdzić powierzchnię na której będą montowane, należy upewnić się, że konstrukcja dachu jest odpowiednio przygotowana i spełnia wymagania projektu a dach jest równy i poziomy. W przypadku nierówności płaszczyzny krokwi, należy je wyrównać. Po ułożeniu membrany dachowej na krokwi, mocuje się kontrłaty w pozycji pionowej (wzdłuż krokwi), Kontrłaty usztywnią znajdującą się pod spodem membranę. Następnie prostopadle do kontrłat montuje się łaty.
Jakie funkcje spełnia łata i kontrłata?
Kontrłata tworzy przestrzeń wentylacyjną między pokryciem a łatami. To zapobiega gromadzeniu się wilgoci pod pokryciem dachowym, co może prowadzić do problemów związanymi z pleśniami, zgniłym drewnem itp.
Z kolei łata służy do stworzenia równego i stabilnego podłoża dla pokrycia dachowego, na przykład blachy czy dachówki oraz zapewnia dodatkową warstwę ochronną przed warunkami atmosferycznymi.
Jak grube powinny być kontrłaty?
Jeśli długość spadu dachu nie przekracza 6 metrów, stosuje się kontrłaty o wysokości 24mm.
Z kolei gdy długość spadu dachu osiąga około 12 metrów, wtedy należy zastosować kontrłaty o wysokości 28mm.
Gdy spad dachu przekracza 12 metrów wtedy najlepiej jak wysokość kontrłaty wynosi 40mm.
Trzymanie się tych miar daje nam efekt w postaci odpowiedniej przestrzeni wentylacyjnej między membraną a dachówką.
Czym mocować kontrłaty i łaty?
Polecamy przy łaceniu dachu zastosować wkręty WKSS (wkręty dystansowe do poziomowania łat) lub KMWHT (wkręty ciesielskie) marki Wkręt-met.
Czy należy impregnować łaty i kontrłaty?
Tak! Ponieważ są one narażone na zmienne warunki atmosferyczne, ich impregnacja jest niezbędna by chronić drewno przed szkodnikami czy wilgocią co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju pleśni.
Podsumowanie: stosowanie łat i kontrłat w konstrukcji dachu jest istotne dla zapewnienia trwałości, stabilności i ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Ważne jest, aby respektować lokalne normy budowlane oraz kierować się zaleceniami producenta materiałów podczas instalacji.