Darmowa dostawa od 200zł !
Darmowa dostawa (Do Punktu DHL POP) już od 200,00 zł.
Co to są wkręty ciesielskie? 1
Co to są wkręty ciesielskie?

Wkręty ciesielskie lub inaczej wkręty do drewna. Czym one są? Jak dobrać wkręty do drewna?

Wkręty ciesielskie to rodzaj mocowania stosowanego głównie w branży budowlanej, zwłaszcza przy pracach ciesielskich. Są to metalowe elementy, które mają formę wkrętów, ale ze względu na swoje zastosowanie i konstrukcję, różnią się od typowych wkrętów używanych do łączenia drewna.

Jednak okazuje się, że bez względu na to czy wkręty ciesielskie są Ci potrzebne do złożenia mebli, budowy konstrukcji drewnianej lub realizacji własnego projektu, to zaopatrzenie się w nie będzie dobrym wyborem. Poniżej znajduje się opis charakterystycznych cech wkrętów ciesielskich:

  1. Konstrukcja: Wkręty ciesielskie posiadają konstrukcję, która umożliwia skuteczne mocowanie elementów drewnianych. Wkręty ciesielskie firmy Wkręt-met posiadają np. frez rozwierający i karby tnące dzięki którym trzeba użyć mniej siły przy montażu. Gwint wkrętów tych ciesielskich jest podwójny, co oznacza że ich dodatkowe zwoje na szpicu odpowiednio "łapią" drewno ułatwiając wkręcanie i montaż.
  2. Różne rozmiary: Wkręty ciesielskie są dostępne w różnych rozmiarach, od średnicy 3mm (KMWHT) aż do 10mm (WKCP lub WKCS). W każdym rozmiarze można znaleźć szeroki wybór długości. Przy najmniejszej średnicy długość wkrętów zaczyna się od 30mm, takie wkręty mogą służyć do drobnych prac domowych czy małych projektów. W większych średnicach  długość wkręta dochodzi nawet do 400mm, takie wkręty służą do łączenia belek w dużych konstrukcjach drewnianych. 
  3. Różne rodzaje łbów: wkręty ciesielskie WKCP posiadają łeb talerzowy, inaczej nazywany podkładkowym. Taki płaski łeb umożliwia mocne ściągnięcie mocowanych elementów i daje wysoką wytrzymałość na przeciąganie. Wyróżniamy też wkręty ciesielskie KMWHT lub WKSC które posiadają łeb stożkowy, który przy montażu "zagłębia się" w elemencie mocowanym, jest mniej widoczny i zrównuje się w powierzchnią, w której jest mocowany.
  4. Różne rodzaje gwintów: Wkręty do drewna mogą mieć gwint pełny, niepełny, czy podporowy. Pełny gwint wkrętów ciesielskich świetnie sprawdzi się przy łączeniu cienkich elementów drewnianych- zapewni on maksymalną efektywność połączenia. W naszym sklepie to są na przykład wkręty WKFSNiepełny gwint przy większych konstrukcjach zapobiega powstawaniu pęknięć w elemencie mocowanym i odpowiednio dociska jak wkręty WKCP i KMWHT. Z kolei gwint podporowy ma asymetryczny kształt, który służy do regulowania położenia mocowanego elementu. Świetnie sprawdzą się do płaszczyznowania łat konstrukcyjnych. 
  5. Wkręty ciesielskie mają łeb z gniazdem na TORX: większość wkrętów ciesielskich posiada łeb z gniazdem na TORX. Wkręty te można wkręcać końcówkami magnetycznymi (bitami) ze stali nierdzewnej. Gniazdo te sprawia, że nawet jak użyjemy większą siłę, nie ma ryzyka uszkodzenia końcówki lub gniazda.
  6. Mocowanie bez konieczności wiercenia otworów wstępnych: Jedną z głównych zalet wkrętów ciesielskich marki Wkręt-met jest ich duży moment skręcający czyli możliwość bezpośredniego wkręcania ich w drewno bez konieczności wcześniejszego wiercenia otworów wstępnych. Tu można zwrócić uwagę na wkręty talerzowe WKCP. To znacznie przyspiesza proces montażu i ułatwia pracę cieśli.
  7. Materiały: Wkręty ciesielskie marki Wkręt-met wykonane z wysokiej jakości stali, która zapewnia im odporność na korozję i trwałość w warunkach atmosferycznych. Poza tym są pokryte specjalną powłoką woskową co znacząco zmniejszyło wartość momentu wkręcania. Dzięki temu montaż jest szybszy i łatwiejszy i wydłuża czas pracy narzędzi zasilanych akumulatorem.

 

Skoro wiemy już czym są wkręty ciesielskie, to jak je dobrać do własnych potrzeb? Kolejny artykuł na blogu odpowie na to pytanie. 

Komentarze do wpisu (1)

22 listopada 2023

Super

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl