Darmowa dostawa od 200zł !
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24/7) już od 200,00 zł.
Kołki szybkiego montażu- czym są i jak je montować? 0
Kołki szybkiego montażu- czym są i jak je montować?

Kołki szybkiego montażu są bardzo popularnym łącznikiem z kilku powodów. Między innymi warto zanotować ich prostotę montażu: do ich zamocowania nie potrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia. Kolejną zaletą jest ich szerokie zastosowanie, o którym powiemy sobie dalej. Dlatego można powiedzieć, że kołki SM są raczej podstawowym elementem wyposażenia skrzynki narzędziowej. Ale co dokładnie sprawia, że są tak potrzebne? Do czego można zastosować kołki SM? Czemu tak właściwie nazywają się “szybki montaż”? Zobaczmy.

 

Kołki szybkiego montażu- co to jest?

 

Kołki szybkiego montażu SM składają się z koszulki oraz wkręta z łbem stożkowym i gniazdem PZ. Występują w czterech średnicach-5mm, 6mm, 8mm i 10mm. Można je stosować na różnego rodzaju powierzchniach konstrukcyjnych od miękkich po bardzo twarde.

 

Do czego stosuje się kołki szybkiego montażu?

 

SM mogą być użyte w montażu różnych lekkich elementów, jak listwy przypodłogowe, montaż przelotowy, półki, szafki, elementy ozdobne, lampy, a nawet instalacje elektryczne czy hydrauliczne. Warunkiem jest jednak to, żeby to był montaż w podłożu pełnym jak beton zwykły, cegła ceramiczna pełna, cegła silikatowa pełna, beton komórkowy, kamień. Kołek SM nie jest przystosowany do podłoży komorowych z pustymi przestrzeniami. Odpadają więc takie podłoża jak karton-gips, cegła dziurawka, pustak czy cegła silikatowa drążona.

 

Jak montuje się kołki SM?

 

Pierwszą rzeczą jest przygotowanie otworu. Należy wywiercić otwór o odpowiedniej średnicy i długości. Otwór powinien być takiej samej średnicy jak kołek który chcemy zastosować. Czyli montując kołek o średnicy 6mm (przykładowo SM 6x40)- wywiercamy otwór o szerokości 6mm. Po zakończeniu wiercenia dobrze jest wyczyścić otwór z pyłów za pomocą miotełki lub odkurzacza. Następnie wkładamy kołek do otworu, zazwyczaj dość mocno, aby siedział stabilnie. Po włożeniu kołka w otwór zaczynamy wbijać wkręt. I tu pojawia się odpowiedź na pytanie dlaczego kołek nazywa się “szybki montaż”. Wystarczy kilka uderzeń młotka, żeby wprowadzić/wbić wkręt w jego miejsce. Ten proces spowoduje rozwinięcie kołka wewnątrz otworu i zapewnieni stabilne mocowanie. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony- dobrze jest na koniec sprawdzić stabilność i czy kołek jest odpowiednio osadzony.

 

Kołki szybki montaż SM

 

Kołki szybkiego montażu są łatwe w montażu i często stosowane jako element łączeniowy w budownictwie. Dlatego warto mieć je pod ręką w swojej skrzynce narzędziowej. Polecamy najbardziej popularne o optymalnym rozmiarze kołki SM 8x60.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl